Прага – европска метропола на културата, главен град на Чешка, златен град, град на стотици кули, град на мостови… Лежи на брегот на реката В’лтава, најголемата Чешка река, која градот го дели на четири дела ( Стар Град, Нов Град, Храдчани и Мала Страна). Градот е единствен комплекс на културни споменици, галерија на сите уметнички стилови во архитектурата … Основан е во 9от век со доаѓањето на Словените во тој регион. Многу уметници го опишале овој магичен град во своите дела – Bedžih Smetana, Antonjin Dvoržak, Franc Kafka… а по неговите улици шетале и Mocart, Ajnštajn i Nikola Tesla. Во 1992 год. центарот на Прага е прогласен за светско културно наследство и е под заштита на УНЕСКО.

Термин 06. Декември

1 ден:  06.12.2019 СКОПЈЕ – ПРАГА

Состанок на групата на паркингот кај спортски центар Борис Трајковски , во 12:30ч. Поаѓање на автобусот во 13:00 ч. Се патува преку Србија. Ноќно возење со попатни паузи.

2 ден: 07.12.2019 ПРАГА

Пристигнување во Прага во пладневните часови. Факултативно панорамско разгледување на градотсо водич: Горниот град- Храдчани, Катедралата Св. Вито, Златната улица, Карловиот мост, плоштадот на Малтешките витези, споменикот на Kaрло IV, Кралскиот пат, Париската улица, Староместанскиот плоштад, Астрономскиот часовник-Орлој, градска куќа, Тинската црква, споменикот на Јан Хус, куќата на Франц Кафка,Прашната кула, Универзитетот на Кaрло четврти, Вацлавскиот плоштад. Националниот музеј.Сместување во хотел. Слободно попладне за индивидуални прошетки. Ноќевање.

3 ден: 08.12.2019 ПРАГА –  ДРЕЗДЕН

Појадок. Предлагаме целодневен излет до Дрезден. Денеска главен град на покраината Саксонија, некогаш (по втората св.војна) дел од Источна Германија. Основан  уште во 600 г. пне. на обалата на реката Елба. Во еден период населен и од Славонски племиња. Карактеристичен, прекрасен Саксонски стил во архитектурата – богатсво на прекрасни градби , како остатоци од некогашното Кралство Саксонија.  Стариот дел од градот е слика на  богатото и славно минато: Палатата Звингер, седиште на многу музеи со преку 2000 уметнички слики,прекрасна нео-ренесансна градба, прекрасната Готска  Богородична црква – Frauenkirche,  Кралската палата – денеска државен музеј каде се чува Зелениот трезор, Палатата Ташенбер (денешен хотел Кемпински), Августовиот мост на “Фиренца на Елба“ како што се споредува денешен Дрезден. Излет кој нема да ве остави рамнодушни. Враќање во Прага. Предлагаме крстарење по Влтава а потоа вечера во традиционална пивница со забавна програма. Враќање во хотел. Ноќевање.   

4 ден : 09.12.2019 ПРАГА – ВИЕНА

Појадок. Одјавување од хотел. Поаѓање за Виена со попатна посета на OUTLET SHOPPING CENTER PARNDORF. Слободно време за шопинг. По пристигнувањето во Виена, панорамско разгледување на градот со автобус: Рингот, Oперата, Парламентот, Музејската четврт, Универзитетот, зимскиот дворец Хофбург, катедралата Св. Стефан… Слободно време во Виена. Во вечерните часови  патувањето продолжува кон Македонија. Ноќно возење со попатни паузи.

5 ден : 10.12.2019 СКОПЈЕ

Пристигнување во Скопје во  пладневните часови.

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 119 € / 7.380 ден. 

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА:

 • Превоз со високотуристички автобус на релација Скопје – Прага  – Скопје
 • 2 ноќевања во хотел 3* НП во Прага ( околина)
 • Посета на OUTLET SHOPPING CENTER PARNDORF
 • Посета на Виена
 • Организација и водство на програмата

  ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ  ВКЛУЧУВА:

 • Задолжително патничко здравствено осигурување 175  мкд
 • Разглед на Прага со локален водич – 10
 • Факултативна посета на Дрезден со локален водич– 30
 • Крстарење со брод по В’лтава – 15 
 • Посета на средновековна пивница со вечера и забавна програма – 35
 • Влезници за музеи и локалитети
 • Доплата за еднокреветна соба 1550 ден.

 НАПОМЕНИ!!!

 • За реализација на ова патување, потребен е минимум од 45 патници.
 • Плаќањето се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 денари
 • За резервација на аранжманот потребна е аконтација од 30%, целосна уплата најдоцна 10 дена пред поаѓање.
 • Останатите услови на патување важат според годишниот програм на ЈОЦО – ТУРС.
 • Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот најмногу 5 дена пред поаѓање.
 • Патникот има обврска да се јави 24ч. пред патувањето за да потврди сатница на поаѓање.