11 ти ОКТОМВРИ ВО ЗЛАТИБОР – СРБИЈА

ПРОГРАМА НА ПАТУВАЊЕТО:

ЦЕНА : 109 ЕВРА (6.758 денари)

ПРОМО ЦЕНА: 99 ЕВРА (6.138 денари)

1 ден 11.10.2019 (ПЕТОК) КУМАНОВО – ЗЛАТИБОР

Состанок на групата 15 минути пред тргнување.

-00.30 часот тргнување од Кавадарци (Автобуска станица)

-01.15 часот тргнување од Велес (бензиска пумпа Макпетрол, кај кружниот тек)

-02.00 часот тргнување од Скопје (паркингот на хотел Вип, спроти Скопски саем)

-02.30 часот тргнување од Куманово

*Организиран трансфер од Битола и Прилеп до Кавадарци.

Ноќно возење со попатни паузи за одмор и царински формалности. Пристигнување во Златибор во претпладневни часови. Сместување. Слободно време за одмор и индивидуални активности. Прошетка до езерото и паркот во центарот на градот, каде може да вкусите некој од златиборските специјалитети (пршута и кајмак).

Можност за факултативна посета на Дино парк – тематски забавен парк за авантуристи од сите возрасти. Паркот се протега на површина од 6 хектари, далеку од градската бучава, на чист воздух, во прекрасна борова шума. Дваесет мултимедијални реплики на диносауруси, како и дваесет содржини од светот на современата технологија, привлекуваат секојдневно стотици посетители ширум светот. Вечера. Ноќевање.

2 ден 12.10.2019 (САБОТА) ДРВЕНГРАД

Појадок. Можност за целодневна факултативна екскурзија до Мокра Гора. Пристигнување на станица Мокра Гора (почетна станица на Шарганска осмица).

Возење со туристички воз „Ćira“ по прочуената пруга „Шарганска осмица“ во траење малку повеќе од 2 часа. Возењето е атракција, која не се пропушта, бидејќи се поминува низ 22 тунели и преку 5 мостови и видиковци. Попатно се прават неколку паузи каде што ќе имате можност да направите незаборавни фотографии од ова природна убавина.

Посета на лековити извори Бела Вода – познати по лечење на очни заболувања.

Посета на филмското село на Емир Костурица – Дрвенград – изграден за филмот „Животот е чудо”. Враќање во Златибор во попладневни часови. Вечера. Ноќевање.

3 ден 13.10.2019 (НЕДЕЛА) ЗЛАТИБОР – КРАГУЕВАЦ – КУМАНОВО

Појадок. После појадокот, тргнување за Крагуевац. Прошетка во шопинг центар „Плаза“. Заминување за Македонија во попладневните часови. Пристигнување во вечерните часови.

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:

 • Превоз со туристички автобус на наведената релација
 • Сместување 2 ноќевања на база полупасион
 • Посета на шопинг центар
 • Туристички придружник во тек на целото патување
 • Организација и реализација на аранжманот

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

-Туристичка такса од 1 евро по лице од ден

-Факултативни излети и екскурзии:

 • Екскурзија до Мокра Гора со вклучен превоз, локален водич, влезница за Дрвенград и карта за воз – 1500 денари (пријавување и плаќање во агенција)

-Влезница за Дино парк

 • Возрасни – 5 евра
 • Деца од 3 до 15 година – 2.5 евра
 • Деца до 3 години бесплатно

-Задолжително патничко осигурување (99 денари)

*За реализација на факултативни екскурзии се потребни минимум 20 пријавени патници

НАЧИНИ И УСЛОВИ НА ПЛАЌАЊЕ:

 • Резервација се прави со уплата на 30% од вкупниот износ на аранжманот
 • Целосна уплата на аранжманот е 15 дена пред почетокот на истиот
 • Цените на аранжманот се дадени во евра, се плаќа исклучиво во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 мкд

ОПШТИ НАПОМЕНИ:

Организатор на аранжманот е Т.А. ЈОЦО – ТУРС.

– Цената е дадена по лице за сместување во двокреветна, трикреветна соба и четирикреветна соба

-За реализација на аранжманот се потребни минимум 30 пријавени патници

-За ова патување важноста на пасошот мора да биде минимум 90 дена по завршувањето на аранжманот

-Во случај на недоволен број на пријавени патници организаторот го задржува правото да го откаже во целост аранжманот 5 дена пред  датумот на започнување на истиот

– Организаторот го задржува правото да ја промени цената на аранжманот во случај на промена на цената на превозот или хотелот

-Организаторот го задржува правото за промена на цените на факултативните излети, во случај на промена на цената на влезниците

-Организаторот го задржува правото за промена на редоследот на програмата

За оваа програма важат општите услови за патување на Т.А. ЈОЦО ТУРС

Share This