kapadokija-post-image-24 ДЕНА / 3 НОЌЕВАЊА – АВИОНСКИ ПРЕВОЗ

kapadokija-post-image-1Кападокија – Ако постои  бајка за магична земја од глина ,веројатно ќе изгледа како Кападокија. Регионот е  во централна Турција и е познат по уникатни карпести форми во кои древните народи ги направиле своите домови и светилишта…..

Во цената  се вклучени следниве услуги:

 • Повратен авионски билет со Пегасус Ерлинес од Скопје преку Истанбул дo Кајсери со (20 кг вклучен багаж)
 • Сместување во хотел од 5 * ,услуга полупансион(појадок и вечера)
 • Организиран превоз од аеродром – хотел- аеродром
 • Асистенција на аеродром во Кајсери.

Во цената не се вклучени следниве услуги:

 • Факултативни екскурзии
 • Целодневна класична тура 45 еур по лице (вклучен превоз,водич на англиски,влезници и ручек)
 • Летање со балон 140 еур по лице (превоз и билет за летање со асистенција)
 • Патничко и здравствено осигурување
 • Екстра трошоци во хотел
kapadokija-post-image-3

Пакетот важи за период од 15 ноември до 31 март 2017. Не важи за период од 26 декември до 03 јануари 2017.

Денови за патување:

 • Понеделник / Четврток
 • Четврток / Недела
 • Петок / Понеделник

Опис на факултативните екскурзии

ЦЕЛОДНЕВНА КЛАСИЧНА ТУРА

 • Поаѓање од хотел во 09.30 часот.Утрото прва средба со  месечевите пејзажи на Кападокија,посета     на Devrent Valley .
 • Посета на Pasabag,-каде што можат да се видат уникатните  карпи во форма на печурки.
 • Организиран ручек во Аванос.
 • Посета на кермичка работилница со презентација на изработка на керамички производи.
 • Попладне посета на  Goreme,музеј на отворено,каде што можат да се видат остатоци од Византиска култура во камените цркви од 10,11 и 12 век.
 • Посета на  Uchisar,лоциран во срцето на Кападокија ,од каде  се добива комплетен видик на Гореме,долината и селата во таа околина ,од каде се прават најубави панорамски фотографии.
 • Организирано враќање во хотел околу 17.30 часот.
ЛЕТАЊЕ СО БАЛОН
Организиран  лет со балон,и тоа во време од 04.00-07.00 часот.

Важна напомена:

 • Цените се по лице,сместување во двокреветна соба,и валидни за пријавување на мин. 2 патници.
 • Плаќање исклучиво во денари по курс 61.8 мкд,
 • Плаќање при резервација 100 %,и нема мозжност за откажување,менување на термин или менување на имиња,
 • Останатите општи услови на патување  на Јоцо Турс и СКТМ важат,освен горенаведеното.
Share This