Велигден во Париз за замо 19,530.00 денари
Прв ден

13.04

СКОПЈЕ – ВИЕНА

Состанок на групата во 14.00 часот. на паркингот пред Холидеј Инн.. Поаѓање за Виена …Ноќно возење со попатни паузи за одмор и царински формалности.

Втор ден

14.04

ВИЕНА – ПРАГА

Пристигнување во Виена-Австриската метропола во пладневните часови. Ќе имате можност да уживате во неколкучасовен  разглед на градот –катедралата Св.Штефан(срцето на виена),булеварот Рингштрасе,Операта , Парламентот, Музејот на модерна уметност, Градскта палата,Универзитетот ,Црквата Вотив, Зимскиот дворец Хофбург.,Албертина…По разгледот ,слободно време и поаѓање за Прага.Сместување во хотел. Ноќевање.

Трет ден

15.04

ПРАГА

Појадок. Пртпладне, предлагаме панорамско разгледување на Прага: Горниот град – Храдчани, Катедралата Св. Вито, Златната улица, Карловиот мост, плоштадот на Малтешките витези, споменикот на Kaрло IV, Кралскиот пат, Париската улица, Староместанскиот плоштад, Астрономскиот часоник-Орлој, градска куќа, Тинската црква, споменикот на Јан Хус, куќата на Франц Кафка, Прашkата кула, Универзитетот на Кaрло четврти, Вацлавскиот плоштад, Националниот музеј. По разгледот, препопрачуваме крстарење по реката В’лтава. Слободно попладне. Поаѓање кон Париз во вечерните часови. Ноќно возење.

Четврт ден

16.04

ПРАГА – ПАРИЗ  

Во утринските  часови пристигнување во Париз-најелегантниот град на светот кој изобилува со уметност и историја. Организиран панорамски разглед на Париз со локален водич: плоштадот Бастиља,Универзитетската четврт,Сорбона,Нотр Дам, Трокадеро, Ајфелова Кула, Марсовите полиња, плоштадот Конкорд, зградата на Парламентот,Домот на Инвалидите,Елисејските полиња,Триумфалната капија… Сместување во хотел.Во вечерните часови во договор со водичот прошетка до Шанзелизе…..враќање во хотел.Ноќевање.

Петти ден

17.04

ПАРИЗ

Појадок.По појадокот  заминуваме на  организиран разглед на некогашниот кралски дворец Лувр –денешен музеј. Факултативно  го започнуваме животот на француските кралеви посетувајки го кралскиот замок Версај,последната резиденција на француските кралеви и еден од најубавите дворци во светот. Попладневно,посета на Ајфелова кула…во вечерните часови крстарење по Сена. Враќање во хотел .Ноќевање.

Шести ден

18.04

ПАРИЗ – ДИЗНИЛЕНД – САЛЗБУРГ

Појадок.По појадокот напуштање на хотелот и можност за факултативна посета на Дизниленд (9часа) или слободен ден за индивидуални прошетки низ Париз и уживање во париските бистроа…(до поаѓање за Салзбург).Во вечерните часови во договор со водичот,поаѓање за Салзбург.Ноќно возење со попатни паузи за одмор.

Седми ден

19.04

САЛЗБУРГ

Пристигнување во Салзбург во претпладневните часови.Состанок со локалниот водич.Разглед на Салзбург,еден од најубавите градови на средна Европа,Палатата и градините Мирабел,Катедралата,куќата во која е роден Моцарт,трговската улица…Сместување во хотел.Слободно попладне… Ноќевање.

Осми ден

20.04

САЛЗБУРГ – СКОПЈЕ

Појадок.По појадокот напуштање на хотелот и заминување за Скопје.Денско и ноќно возење со попатни паузи за одмор и царински формалности.Пристигнување во доцните вечерни часови.

veligden-pariz

Аранжманот вклучува:

 • Автобуски превоз со високотуристички автобус на наведената релација
 • Сместување во хотел во Прага на база 1 ноќевање со појадок
 • Сместување во хотел со 3*** во Париз на база на 2 ноќевања со појадок
 • Сместување во хотел со 3*** во Салзбург на база на 1 ноќевање со појадок
 • Сместувањето е во 1/2 и 1/3 соби
 • Организиран разглед со локален водич на Виена
 • Организиран панорамски разглед на Париз со локален водич
 • Организација на патувањето
 • Пратител од агенцијата
РЕЗЕРВАЦИЈА И УПЛАТА ПРИ ПРОДАЖБА

Аранжманот не вклучува:

 • Патничко осигурување 5 евра
 • Разглед на Прага со локален водич 10 евра
 • Ајфелова кула
 • Посета на Версај (лок.водич,влезница,превоз)-45 еур
 • Лувр влезница
 • Крстарење по Сена
 • Дизниленд – 70 еур (влезница,превоз)
 • Организиран разглед на Салзбург со локален водич 10 евра
 • Влезници за знаменитостите, како и објекти од забавен карактер
 • Туристичка такса во хотелот Париз (1.65 од ноќ)
НАПОМЕНА!!!
Плаќање во денарска противредност 1еур = 62 МКД
За реализација на овој аранжман потребен е минимум број од 45 патници.
За овој аранжман важат општите услови за патување на Т.А. Јоцо Турс – Куманово
Share This